Marias Hundar

 


 

 

Skotsk Hjorthund


S N CH
Manticorns Hannah


Foto: Jonny Björklund

Galleri

SCH NCH

Manticorns Hannah
(2 Cacib)

 

CH
Fernhill's Torquil

Lehigh Urquhart

Sindar Munro of Leihigh

AMCh
Lehigh Noreen

Fernhill's Electra at Fitzhugh

CH
Fernhill'sWyvern

Lyonhil Echo O'Fern Hill

IntCh NordCh SV-99 Nordv-99 SV-01
Manticorns Christa

 

 

InCh NCh SCh
Airescot Andrew Lloyd Webber

GBCh
Staghall Bailie

IntCh SCh NCh GBCh SV-90 NV-90
Ardkinglas Xotic


IntCh NordCh SV-96
Manticorns Botilda

AMCh SCh DKCh SV-94 KBHV-95
Lehigh Renn

Manticorns Amalia

Född: 2002-04-06. Uppfödare: Bodil Andersson, Älvängen.
Lure Coursing-licens.
Mentalbeskrivning utförd.
Viltspår, godkänt anlagsprov.

Utställningsmeriter:

SvVK Timrå 030329 Eli-Marie Klepp Cert, BT-2.
SvVK Svenstavik 030712 Stuifbergen-Hoetjes Cert, BT-2.
SKK Svenstavik 030713 Raisa Savander Cert, BT-3.
SKK Sundsvall 030802 Rudi Brandt Cert, BT-
SvVK Sundsvall 030803 Nina Karlsdotter Cert, BT-3
SKK Vännäs 040612 Hjördis Espeland Cert, Cacib, Championat BIR.
NKK Trondheim 040626 Wera Hubenthal Cert, Cacib, BIR.

     
__________________________________________________________

 

Whippet

S CH
Adagio Ma' Africa

 

Galleri

S Ch Adagio Ma' Africa
(5 Cacib)

 

DKCh NCh SCh IntCh
Adagio Love Supreme

FinCh IntCh NCh SCh
Carry On Pastrami

DkCh FinCh IntCh SCh KBHV-99 NORDV-98-99 NCh
Birkonbrae True E'nuff

FinCh NCh SCh
Carry On Bordeaux

DkCh FinCh IntCh SCh KBHV-99 NCh SV-99
Flic Flac Kiss Of Love

DECh VDHCh
Lorricbrook Bandleader

CHCh DECh INTCh VDHCh
Pencloe Dutch Amber

SCh
Fennaur Emmeline Pankhurst

 

DkCh FinCh IntCh NCh SCh SV-96
Fennaur Delacroix

SCh
Birkonbrae Sweet Talking Guy

SCh
Fennaur Bella-Bartok

SCH
Birkonbrae Summer Love

Hillsdown Fergal

Birkonbrae Buttons N'bows

Född: 2002-09-01, brindle och vit. Uppfödare: Stefan Råghammar, Nossebro.

Lure Coursing-licens, 2 godkända LC prov.
Viltspår, godkänt anlagsprov. Ett 1:a pris i öppen klass.
Tilldelad Whippetklubbens Trippelpris.

Utställningsmeriter:

SKK Ånge 030525 Tina Permo, BIR-valp, BIS-valp.
SW Tammsvik 030726 Margaret Martin, 3:a juniorklass UK.
SKK Gbg 040214 Frank Kane, Cert, Cacib, BIM.
SKK Vännäs 040612 Hjördis Espeland, Cert, Cacib, BIR, BIG 4.
SvVK Svenstavik 040717 Saija Juttilainen, BT-2.
SvVK Tammsvik 040725 Molly McConkey, 2:a öppenklass (45 anm).
SvVK Umeå 040814 Björg Foss, Cert, BT-4.
SvVK Högbo Bruk 040904 David Allan, BT-4.
SvVk Svenstavik 050806 Arne Foss, Cert, BT-2 Championat.
SKK Svenstavik 050807 Tuula Savolainen, Cacib BIM.
DKK Odense 060218 Göran Bodegård, Cacib BT-2.
SvVK Timrå 060326 Tanya Ahlam Stockmari, BIR.
SKK Ånge 060521 Frank Kristiansson, BT-2.
SKK Österbybruk 060604 Zafra Sirik, BT-4.
SKK Avesta 060618 Frank Kane, CACIB, BIR, BIG-4.
SKK Alvesta 060708 Sajja Juttilainen, BIM.
SvVK Söderhamn 060902 Markku Mähönen BT-5.
NKK Orre Rogaland 060909 Markku Mähönen, BT-3.
SKK Sundsvall 061007 Tuula Plathan, BT-3.

 

Cobyco Center Page

Galleri
Kullar
Avkommor
Cobyco Whippets

Cobyco Center Page
(2 cert)

GBCH
Cobyco Cavalier
Hillsdown Fergal Birkonbrae Coeur de Lyon
Sioban of Hillsdown
Oakbark Mistletoe And Wine

GBCH NCH
Master Shoemaker of Oakbark

Oakbark Calender Girl
Barnesmore Cat Balou of Cobyco

GBCH
Cobyco Cavalier

Hillsdown Fergal
Oakbark Mistletoe And Wine
Barnesmore Painted Lady

GBCH IECH
Painted Pony

Austrene Quite A Legacy

Född: 2003-03-02, brindle med vita tecken.
Uppfödare: E.Yacoby & L.Yacoby-Wright, England.

Lure Coursing-licens, 2 godkända LC prov.
Viltspår, godkänt anlagsprov.
Tilldelad Whippetklubbens Trippelpris.

Utställningsmeriter:

SKK Stockholm 031215 Patsy Gilmore, 2:a juniorklass Hp.
SvVK Göteborg 040215 Tim Finney, 1:a juniorklass CK.
SKK Västerås 040425 Gerald Hickey, 1:a juniorklass Hp.
SKK Svenstavik 040718 Tina Permo, BH-3.
SW Tammsvik 040724 Molly McConkey, 4:a unghundsklass Hp (17 delt).
SvVK Högbo Bruk 040904 David Allan, 2:a unghundsklass Ck.
SKK Alfta 050709 Wendy Paquette, Cert, BH-2.
SKK Svenstavik 050807 Tuula Savolainen, Cert, BH-2.
SvVK Högbo Bruk 050904 Torbjörn Skaar, BH-3.
SvVK Timrå 060326 Tanya Ahlman-Stockmari, BH-5.
SKK Ånge 060521 Frank Kristianssen, BH-5.

Zadiyads Elegance

Galleri

 

Zadiyads Elegance

Cobyco Center Page

GBCh Cobyco Cavalier

Hillsdown Fergal

Oakbark Mistletoe and Wine

Barnesmore Cat Balou Of Cobyco

GBCh Cobyco Cavalier

Barnesmore Painted Lady

Fennaur Vita Sackville-West

 

 

IntuCh SuCh NuCh DkuCh FinuCh SV-96
Fennaur Delacroix

SuCh
Birkonbrae Sweet Talking Guy

SuCh
Fennaur Bella-Bartok

Such
Birkonbrae Summer Love

Hillsdown Fergal

Birkonbrae Buttons N´Bows

Lure Coursing-licens, två godkända LC prov.
Viltspår, godkänt anlagsprov.

 

Zadiyads Estée Lauder

Galleri
Zadiyads F-kull

 

Zadiyads Estée Lauder

Cobyco Center Page

GBCh
Cobyco Cavalier

Hillsdown Fergal

Oakbark Mistletoe and Wine

Barnesmore Cat Balou Of Cobyco

GBCh
Cobyco Cavalier

Barnesmore Painted Lady

Fennaur Vita Sackville-West

 

 

IntuCh SuCh NuCh DkuCh FinuCh SV-96
Fennaur Delacroix

SuCh
Birkonbrae Sweet Talking Guy

SuCh
Fennaur Bella-Bartok

Such
Birkonbrae Summer Love

Hillsdown Fergal

Birkonbrae Buttons N´Bows

Lure Coursing-licens, två godkända LC prov.
Viltspår, godkänt anlagsprov.
Tilldelad Whippetklubbens Trippelpris.

Utställningsmeriter:

SKK Avesta 060618 Frank Kane, BT-5.
SKK Högbo Bruk 070902 Anette Edlander, Öppen klass 1-3 Ck.

 

Zadiyads Fabergé


Foto: Maidie Rosén

Galleri

Lure Coursing-licens, två godkända LC prov.

Utställningsmeriter:

SKK Svenstavik 090802 Karin Hedberg, 1-2 CK junkk.

 

Zadiyads Femme

Galleri

Lure Coursing-licens, två godkända LC prov. Ett LC Cert.

Utställningsmeriter:

SW Byske 100716 Susanne Oschonski, 1-3CK ukk.
SKK Piteå 100718 Ros Bacich, BT-4.
SW Svenstavik 100806 Inger Carlsson, 1-1 CK ukk.

 

Zadiyads Fidji

Galleri

Lure Coursing-licens, två godkända LC prov. Ett LC Cert.

Utställningsmeriter:

SKK Sundsvall valputställning 090330, Svante Frisk BIS 6-9 mån.
SKK Svenstavik 090802 Karin Hedberg, 1-2 CK jkk.
SKK Högbo Bruk 090808 Wim Wiersma, 1-2 CK jkk.
SW Byske 100716 Susanne Oschinski, 1-2 CK bkk.
SvVk Råneå 100717 Bitte Ahrens, 1-3 CK ökk.
SKK Piteå 100718 Ros Bacich, BT-3.
SKK Svenstavik 100808 Knut Blutecher, 1-4 CK ökk.

 

Zadiyads French Connection

Galleri

 

 

Zadiyads Förtiosjuelva

Galleri

 

Lure Coursing-licens, två godkända LC prov.

Utställningsmeriter:

SKK Alfta 090711 M.Pylvinäinen-Soursa, 1-3 CK jkk.
SKK Svenstavik 090802 Karin Hedberg, 1-1 CK jkk.
SKK 100522 Irene Naarits, 1-1 CK ukk.
SW Byske 100716 Susanne Oschinski, 1-2 CK ukk.
SvVk Råneå 100717 Bitte Ahrens, 1-2 CK ukk.
SKK Piteå 100718 Ros Bacich, Cert Cacib BIR Grupp-5.
SvVK Svenstavik 100807 Arne Foss, 1-3 CK ukk.

 

Zadiyads


Fabergé
Femme
Fidji
French Connection
Förtiosjuelva

Ch
Adagio Love Supreme

Ch
Carry On Pastrami

Ch
Birkonbrae True E´Nuff

Ch
Carry On Bordeaux

Ch
Flic Flac Kiss Of Love

Ch
Lorribrock Bandleader

Ch
Pencloe Dutch Amber

Zadiyads Esteé Lauder

 

 

Cobyco Center Page

GBCh
Cobyco Cavalier

Barnesmore Cat Balou Of Cobyco

Fennaur Vita Sackville West

Ch
Fennaur Delacroix

Ch
Birkonbrae Summer Love

 

 

 

 

Italiensk Vinthund

 

Sobers Hermia


Foto:Angelika Genberg

Galleri

Född: 2006-01-11, svart.
Uppfödare: Bitte Ahrens och Pierluigi Primavera, Italien.

Stamtavlan är lite speciell....Hermia är nämligen 7:e generationen  i rakt nedstigande led från Marlo! Sobers Hermia, Ch Sobers Bravia, Ch Sobers Tindra, Ch Sobers Piranza, Ch Sobers Miracell, Ch Sobers Olaria,
Ch Sobers Diana , MARLO!!!!!

Sobers Hermia

 

Sobers Dolci

 

SUCH
Renoir Il Piccolo Azzuro

CA DKUCH
Eduardo Il Piccolo Azzuro

INT NLUCH
Gazella Il Piccolo Azzuro

SUCH SV-94
Sobers Lucille

S ZAUCH
Canta Libre Quite Rightly Of Bonne

INT N SUCH
Sobers Tindra

 

Nitusch Dharma

 

N SUCH
Sobers Vivaldo

SUCH
Tiercè Gagnant De La Perle Grise

SUCH
Sobers Idea

DK INT N SUCH
Sobers Bravia

SUCH
Renoir Il Piccolo Azzuro

INT N SUCH
Sobers Tindra

Utställningsmeriter:

SKK 070714 Alfta Peter Primoz, 1:a Hp.

 

 

Saluki

 

I framtiden....